top of page

South East Area - Cake & Sugarcraft Show - South of England Showground

Open Division
Open to everyone - BSG members & non-members, except those who have won three Gold awards in any one Open Division class - they may enter any other class in Open division and need not have previously entered at novice division
ODA 4 - Estelle Mann - Bletchley MK - B

Estelle Mann

Bletchley, Milton Keynes

Bronze & Trophy

ODA 1 - Maggie Sycamore - Dorking - B.HEIC

Maggie Sycamore

Dorking branch

Bronze

ODA - 3 Gina Rickaby - Tunbridge Wells -

Gina Rickaby

Tunbridge Wells branch

Highly Commended

Individual Competition Results

ODB - Model - Dance

IMG_9798_edited.jpg
IMG_9801.HEIC

Debbie Cox 

Birmingham branch

Silver & Trophy

Tessa Van Zuydam

Non member

Silver

IMG_9800.HEIC

Shirleyann Locke

Windsor branch

Highly Commended

ODB 4 - Maggie Sycamore - B

Maggie Sycamore

Dorking branch

Bronze

ODB 7 - C.HEIC
IMG_9799.HEIC

Sara Shepherd

Birmingham branch

Highly Commended

Estelle Mann

Bletchley, Milton Keynes

Commended

ODC - Floral Hoop

ODC 8 - Maggie Sycamore - B
ODC 5 - Ann Graham - Portsmouth -B.HEIC

Jill Kettle

Bletchley, Milton Keynes

Silver & Trophy

Ann Graham

Portsmouth & District

Bronze

ODC 6 - Debbie Cox - Birmingham - B.HEIC

Debbie Cox

Birmingham branch

Bronze

ODC 4 - Sandra Price - Gravesend - C.HEIC

Sandra Price

Gravesend branch

Commended

ODC 7 - Gill Edley - London - C.HEIC
ODC 9 - Tanya Tooley - Guildford - C_edi
ODC 2 - Yvonne Fleming - Redbridge - none.HEIC

Gill Edley

London branch

Commended

Tanya Tooley

Guildford & Woking

Commended

Yvonne Fleming

Redbridge branch

ODD - Tiered Cake - Shades of the coast

ODD 1 - Jennifer Deacon 2 - Indvidual - S & T_edited.jpg

Jennifer Deacon

Individual

Silver & Trophy

ODD 2 - Caroline Croft - TWells - B_edit

Caroline Croft

Tunbridge Wells

Bronze

ODD 3 - Gina Rickaby 2 - Twells - B_edit

Gina Rickaby

Tunbridge Wells

Bronze

ODE - Rich Fruit Cake

ODE - Rich Fruit Cake.HEIC

Louise Embling - Newbury branch - Gold & Trophy

Denise Locke - Windsor branch- Bronze

Yvonne Fleming - Redbridge branch

Caroline Croft - Tunbridge Wells branch

Jackie Buckley - Sheffield branch

ODF - Decorated Plaque - Asia

ODF 3 - Alison Henderson - Romford - S & T.HEIC
ODF 4 - Tanya Tooley 2 - Gildford - S_ed

Alison Henderson

Romford branch

Silver & Trophy

Tanya Tooley

Guildford & Woking branch

Silver

ODF 2 - Debbie Cox - Birmingham - HC_edi

Debbie Cox

Birmingham branch

Highly Commended

ODF1 - Shirleyann Locke - Windsor - C_ed

Shirleyann Locke

Windsor branch

Commended

ODG - Charity Cake

ODG 1 - Lousie Embling - Newbury - 1st p
ODG 3 - Angela Hankin - Portsmouth - The Elizabeth Foundation.HEIC
ODG 2 - Jennifer Deacon - Individual - P
ODG 4 - Karen Murphy - Portsmouth - Spark Community Space.HEIC

Louise Embling

Newbury branch

1st Place - Thames Air Ambulance

Angela Hankin

Portsmouth & District

The Elizabeth Foundation

Jennifer Deacon

Individual

PSPA

Karen Murphy

Portsmouth & District

Spark Community Space

Masterclass Division
Open to those who have won a gold in any sugarcraft division of a major competition. In addition, competitors entering a masterclass division are not allowed to enter at this show, an exhibition of the same category at a lower division 

MDA - Floral - Tropical

IMG_9757.HEIC

Jamie Smyth

Surbiton branch

Silver & Trophy

MDA 2 - Jamie Smyth - Surbiton - S.HEIC

Jamie Smyth

Surbiton branch

Silver

bottom of page